گواهی SSL چیست و تأثیر آن بر روی سئو وب سایت

افرادی که دانش کامپیوتری ندارند، هنگامی که برای کسب اطلاعات در موتورهای جستجوگر کلمات مورد نظر خود را جستجو می نمایند، شاید تفاوت سایت ها برایشان آشکار نباشد و یا اینکه تنها به قالب و ظاهر سایت توجه نمایند. اما برای افراد متخصص قطعا رعایت موارد فنی و امنیتی وب سایت در اولویت کار قرار خواهد داشت که از جمله این موارد می توان به اخذ گواهی SSL اشاره نمود.

چنانچه شما مایل به طراحی وب سایت می باشید و یا در حال آموزش هستید، بهتر است این مقاله از سایت ایده نگاران ققنوس را از دست ندهید. همچنین در صورتی که مایل به سفارش طراحی سایت به شرکت و یا فرد خاصی می باشید نیز، بهتر است اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نمایید تا بتوانید سایتی با امنیت بالا را داشته باشید.

 

گواهی SSL چیست؟

گواهی SSL چیست؟

گواهی SSL چیست؟

 

 در ابتدا باید بگویییم که  SSL مخفف (Secure Socket Layer) می باشد. مثال ساده ای در این رابطه این است : زمانی که قرار است بین شما و فرد دیگری حرف های بسیار خصوصی رد و بدل شود در صورت نداشتن حریم خصوصی نمی توان این اطمینان را داشت که این صحبت ها محرمانه باقی بمانند و حرف های شما توسط دیگران شنود نشوند. حال تصور کنید که حریم امنیتی بین شما وجود داشته باشد که مانع از خروج اطلاعات شود. در واقع گواهینامه امنیتی SSL همین کار را انجام می دهد.

گواهی SSL را می توان همان حریمی دانست که به کابران و مدیران سایت این اطمینان را می دهد که تمامی اطلاعات وارد شده در وب سایت محرمانه خواهد ماند. افرادی که به دنبال سوال تجارت الکترونیک می باشند، علاوه بر یافتن پاسخ در رابطه با اینکه تجارت الکترونیک چیست؟ لازم است نسبت به دریافت این گواهی اقدام نمایند تا از خروج اطلاعات و رمز عبور و شماره کارت کاربران وب سایت خودداری نمایند.

اگر به آدرس برخی از وب سایت ها که در نوار آدرس می باشد توجه نموده باشید، مشاهده خواهید کرد که برخی از این وب سایت ها در کنار آدرس خود یک قفل سبز رنگ داند و به جای https  ، http می باشند. در بسیاری از سایت ها و رسانه های جمعی ، هنگامی که سایت های معتبر را به عموم مردم معرفی می نمایند، حتما به این قفل سبز رنگ و دارا بودن https به عنوان سایت ایمن اشاره می نمایند.

 

انواع گواهی SSL

انواع گواهی SSL

انواع گواهی SSL

 

گواهی SSL دارای انواع متفاوتی می باشد. کارکرد و نوع هر یک از این نوع گواهی ها متفاوت است که نحوه خرید و همچنین مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آنان را نیز متفاوت نموده است. در ادامه به صورت تیتر وار به کلیه انواع آن اشاره خواهیم نمود. نکته مهمی را که قبل از خرید SSL لازم است مدنظر قراردهید این است که اگر چندین وب سایت دارید ، نیازی نیست که برای هر یک از آنان به صورت جداگانه اقدام به ثبت نام نمایید، می توانید از گواهینامه‌ Wildcard برای این مورد استفاده نمایید.

نکته بعدی که لازم است به آن اشاره نماییم برای افرادی است که می توانند هزینه ببیشتری را پرداخت نمایند. چنانچه بتوانید هزینه بیشتری را برای خرید گواهینامه امنیتی SSL داشته باشید، می توانید علاوه بر دامنه اصلی خود، از زیر دامنه ها و حتی از سرویس میزبانی ایمیل خود نیز این گواهینامه را دریافت نمایید.

 

گواهینامه اعتبار سنجی دامنه Domain Validation به اختصار (DV)

یکی از محاسنی که در رابطه با این نوع گواهینامه می توان نام برد، به موضوع ارائه سریع آن مربوط می شود. چنانچه شما شخص حقیقی محسوب می شوید، بهتر است از این نوع گواهی استفاده نمایید. البته در این رابطه محدودیتی برای شرکت های دیگر وجود ندارد اما مزیتی که پس از دریافت آن خواهید داشت، تبدیل http به httpS می باشد.

همانطور که اشاره شد، حسن این نوع گواهی در ارائه زودهنگام و آنلاین بودن آن است. اما یکی از معایب آن را می توان در رابطه با اعتبار کم آن دانست و همچنین هیچ نامی از صاحب گواهی در بخش اطلاعات SSL مرورگر ارائه نمی نماید. البته به لحاظ امنیتی خوشبختانه هیچ گونه مشکلی وجود نخواهد داشت.

 

گواهینامه اعتبارسنجی سازمانی Organization Validated به اختصار OV

اگر قصد خرید گواهینامه اعتبارسنجی سازمانی را دارید، حتما لازم است در زمره افراد حقوقی باشید. این نوع گواهی علاوه بر مزیت امینتی که با خود به همراه دارد، از اعتبار بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد. حسن گواهی OV در این است که اطلاعات شما در مرورگر قابل نمایش می باشد. البته ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می رسد که در صورت تائید کامل اطلاعات هویتی صاحب دامنه این نوع گواهی ارائه خواهد شد.

جهت خرید گواهینامه اعتبارسنجی سازمانی ابتدا لازم است کلیه اطلاعات و مدارک هویتی و به همراه مدارک سازمان و شرکت خود را ارائه نمایید. پس از قبول درخواست نسخه ترجمه شده تمام مدارک مهر شده به واسطه پست بین المللی برای صادر کننده ارسال می گردد. زمان لازم برای دریافت این نوع گواهی در ایران  ۱۰ روز می باشد.

 

گواهینامه اعتبار سنجی Extended Validation به اختصار EV

گواهینامه اعتبار سنجی EV از نوع گواهی برای شرکت بزرگ در دنیا می باشد. ارزش و اعتبار این نوع گواهی بسیار بالا می باشد. مدارک مورد نیاز برای این نوع گواهی همانند مدارک مورد نیاز برای گواهی اعتبار سنجی سازمانی می باشد. این نوع از گواهینامه امنیتی SSL نیز، در مرورگر کلیه اطلاعات را به هنگام باز کردن به شما نشان می دهد.

 

ویژگی های گواهینامه امنیتی SSL

ویژگی های گواهینامه امنیتی SSL

ویژگی های گواهینامه امنیتی SSL

 

در این مقاله سعی کردیم تا در رابطه با گواهی SSL توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه نماییم. اما در ادامه قصد داریم تا در رابطه با ویژگی های گواهینامه امنیتی SSL توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه نماییم. یکی از ویژگی های بسیار خوب را می توان در رابطه با سازگاری این گواهی با تمامی مرورگر ها دانست. همچنین از محاسن دیگر آن این است که با تمامی گوشی های تلفن همراه نیز سازگار می باشد.

هر گونه دامینی که شما خریداری نموده اید را گواهینامه امنیتی SSL شامل می شود و خوشبختانه در این رابطه هیچ گونه مانعی همانند تحریم وجود نخواهد داشت. تمامی رمز نگاری هایی که در وب سایت ها صورت می پذیرد، به صورت محرمانه باقی خواهد ماند و امنیت وب سایت را به صورت حداکثری برای شما تضمین می نماید. همچنین گواهی SSL همانند نماد اعتماد بین شما و کاربران عمل خواهد نمود.

 

تاثیر ssl بر سئو

همانطور که می دانید افزایش بازدید از سایت یکی از مهم ترین اهداف تمام مدیران وب سایت ها و همچنین طراحان آن می باشد. قطعا سرعت لود شدن سایت نقش بسیار مهمی در افزایش بازدید شما خواهد داشت. وب سایت هایی که دارای این گواهی می باشند، در زمان بسیار کمتری نسبت به وب سایت هایی که دارای این گواهی نیستند توسط گوگل شناخته می شود.

رتبه بندی وب سایت شما تغییر خواهد کرد و به همین دلیل وب سایت شما دارای رنکینگ بالاتری نسبت به سایر وب سایت های دیگر خواهد داشت. درواقع به تازگی گوگل این موضوع را به عنوان یکی از معیار های سبک ولی کاملا مطمئن در رابطه با رتبه بندی قرار داده است. قطعا نمی توان گفت رتبه بندی گوگل بر این اساس انجام می شود ولی یکی از فاکتورهایی که گوکل در نظر دارد همین موضوع می باشد.

رد و بدل کردن اطلاعات بین دو وب سایتی که دارای این پروتکل می باشد و همچنین صفحاتی که https هستند راحت تر و همچنین در زمان کمتری صورت خواهد پذیرفت. قطعا هنوز هم می توان افزایش اعتماد کاربرانی که وب سایت شما را انتخاب نموده اند یکی از مهم ترین مزایای اس اس ال دانست که همین مسئله به معنی اعتماد بیشتر و تبع آن سئو بالاتری خواهد بود.

 

 

نوشته های اخیر

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست