سئو چیست؟

سئو چیست؟

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو (به انگلیسی Search Engine Optimization) کلیه فرآیندی که باعث بهبود نمایش یک وب سایت در صفحات موتورهای جستجو می شود،  نامیده می شود. از آن جایی که سهم بیشتر موتور جستجوگر گوگل از مابقی رقبا آن یعنی بینگ، یاهو، یاندکس و … بیشتر است در نتیجه در واقع هدف افزایش رتبه وب سایت ها در صفحات نتایج گوگل با توجه به کلیدواژه ها مطرح شده است.

تاریخچه سئو

بحث سئو و بهینه سازی سایت از اواسط سال ۱۹۹۰ آغاز شد و در ابتدا مدیران وب سایت ها برای بررسی صفحات به وسیله موتورها، لینک URL را ارسال می کردند تا به وسیله Spider ها و خزنده های موتورها صفحات بررسی شود. و فرآیند کاری آن ها به این گونه بود که یک صفحه را دانلود می کردند و در سرورهای موتور جستجو قرار می دادند و برنامه ای دیگر موسوم به ایندکس گذار، اطلاعات مختلفی از صفحه استخراج می کردند.

در سال ۲۰۰۴ موتورهای جستجوگر برای کاهش تأثیر لینک های دستکاری شده و چگالی کلیدواژه ها، پارامترهای متعددی در الگوریتم های جستجو خود گنجاندن. در نتیجه با افزایش پارامترهای تأثیرگذار در رتبه بندی وب سایت ها و عدم افشا این الگوریتم ها از جانب موتورهای جستجو باعث رقابتی شدن و تجربی شدن نتایج موتورها شد. بسیاری از متخصصان و مهندسان براساس نظرات و تجربیات خود به ارائه راهکارهایی برای ارائه خدمات سئو و افزایش رتبه پرداختند.

در سال ۲۰۰۵ شروع به شخصی سازی نتایج جستجو برای هرکاربر نمودند. که بر پایه تاریخچه جستجوهای قبلی آن ها، گوگل اقدام به ایجاد نتایج برای کاربرانی نمود که وارد حساب کاربری خود شده‌اند.

در سال ۲۰۰۸ بروش کلی Bruce Clay اعلام کرد به دلیل شخصی سازی نتایج گوگل برای هر کاربر در واقع فرآیند بهینه سازی و رتبه بندی بی معنی و مرده است.

در سال ۲۰۰۷ گوگل کمپینی علیه لینک هایی که در ازای گول رتبه صفحه را منتقل می کنند نمود. در سال سال ۲۰۰۹ گوگل افشا کرد در حال ایجاد تغییراتی تا لینک های دارای nofollow تأثیر منفی بر روی رتبه های گوگل بگذارد. مت کاتز اعلام کرد خزنده های گوگل دیگر به طریق مشابه به لینک‌های nofollow نمی‌پردازد.  در نتیجه با ایجاد این تغییر استفاده از nofollow منجر به از دست رفتن رتبه صفحه شد. به منظور اجتناب از این امر، مهندسان SEO تکنیک‌های جایگزینی را توسعه دادند که تگ‌های nofollow شده را با Javascript مبهم جایگزین کرده و در نتیجه، مدلسازی رتبه صفحه را میسر می‌سازد.

در دسامبر ۲۰۰۹ گوگل اعلام کرد با استفاده از تاریخچه جستجو کاربران اقدام به جمع آوری نتایج جستجوها می کند.

در ۸ ژوئن ۲۰۰۸ از یک سیستم ایندکس گذاری به نام گوگل کافئین رونمایی کرد. این سیستم باعث افزایش سریعتر نمایش نتایج گوگل شد. در اواخر سال  ۲۰۱۰ گوگل google instant یا حستجوی زمان واقعی را جهت به روز نگه داشتن  و مرتبط نمودن جستجوها ارائه کرد. با گسترش شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها و وب سایت ها موتورهای جستجو تغییراتی در الگوریتم های خود ایجاد کردند تا مطالب به صورت بررسی و ایندکس گذاری شوند و در نتایج نمایش داده شوند.

در فوریه ۲۰۱۱ گوگل الگوریتم پاندا خود را جهت شناسایی وب سایت های حاوی مطالب کپی برداری شده تغییر داد. در آوریل ۲۰۱۲ با به روز رسانی الگوریتم پنگوئن به جریمه وب سایت هایی که ساختار خود را برای کسب رتبه در گوگل دستکاری می کنند، پرداخت.

در سپتامبر ۲۰۱۳  شرکت گوگل از Google Hummingbird برای بهبود پردازش زبان طبیعی گوگل  و درک مطالب صفحات وب رونمایی کرد.

سئو به عنوان یک استراتژی بازاریابی اینترنتی

امروزه بهینه سازی سایت به عنوان یکی از استراتژی های اصلی بازاریابی اینترنتی مطرح است. اگرچه نمی توان این روش را به دلیل تغییرات مداوم و به روز سیاست ها و الگوریتم های موتورهای جستجوگری مانند گوگل صرفا به عنوان تنها روش تبلیغ و بازاریابی اینترنتی در نظر گرفت، اما می توان از آن به عنوان یک روش با هزینه کم و بازده بالا در جذب مشتری از طریق جستجوهای موتورها استفاده برد.

توجه به این نکته ضروری است که الگوریتم گوگل از سال ۲۰۱۰ تغییرات اساسی پیدا کرد و در سال ۲۰۱۲ به بیشترین حد خود رسید. می توان این گونه بیان کرد که گوگل در طول این سال ها مدام در حال تغییر الگوریتم خود بوده است. بنابراین باید با توجه به الگوریتم های گوگل مداوم بهینه سازی سایت تغییر و به روز رسانی می شود. پس نباید بهینه سازی را فرآیندی یکباره در نظر گرفت و در برخی  از موضوعات نیاز به تغییرات مداوم وب سایت می باشد.

روند سئو و بهینه سازی وب سایت ها

سئو و بهینه سازی سایت از انتخاب کلیدواژه های صحیح با توجه به زمینه فعالیت وب سایت و خدمات آن آغاز می شود. که روند انتخاب این کلیدواژه ها می بایست ابتدا یک لیست از کلیدواژه ها فراهم نمود و سپس با استفاده از بررسی آن ها در گوگل و Google Adwords می توان کلیدواژه های رقابتی و کم رقابت رو شناسایی کرد و بر همین اساس لیست بندی و اولویت بندی کنید.

سپس با توجه به کلیدواژه های انتخابی به سئو و بهینه سازی On Page و Off Page صفحات پرداخت. در ادامه به توضیحات تفصیلی و مناسب تر این مطالب می پردازیم. موارد بهینه سازی سایت های شامل: بهینه سازی هدینگ ها و متاتگ ها، استفاده از هدینگ ها در صفحات، ایجاد لینک های داخلی، ایجاد لینک های خارجی، بهینه سازی توضیحات هر صفحه، ایجاد محتوای مناسب و متناسب با کلیدواژه ها انتخاب شده، بهینه سازی عکس ها، بهینه سازی سرعت سایت، بهینه سازی کدهای CSS و JS

در ادامه به معرفی و طرح مباحث تخصصی سئو و بهینه سازی وب سایت خواهیم پرداخت. مطالعه بیشتر در مورد سئو و بهینه سازی سایت در ویکی پدیا

خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت تیم ققنوس

اگر شما هم اینستاگرامی و یا تلگرامی هستید حتما ما را دنبال کنید 🙂 (qooqnosco@)

نوشته های اخیر

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.

گواهی SSL چیست و تأثیر آن بر روی سئو وب سایت