تجارت الکترونیک چیست؟

در گذشته های نه چندان دور زمانی که نام تجارت الکترونیک مطرح می گردید، افراد با سوالات فراوانی روبه رو می شدند و خیلی از افراد دیگر نیز این کار را اساسا بیهوده می دانستند زیرا معتقد به خرید اجناس صرفا بر اساس یک تصویر نبودند. اما رفته رفته به دلیل اینکه کمبود زمان جای خود را در تمام زندگی های امروزی خصوصا برای افرادی که در شهرهای بزرگ می باشند شکل گرفت و همین مسئله شروعی برای تجارت الکترونیک شد.

در واقع اگر بخواهیم به سوال تجارت الکترونیک چیست؟ پاسخ دهیم؛ باید بگوییم تجارت الکترونیک شامل هر آنچه که شما در دنیای حقیقی برای کسب و کار و خرید انجام می دهید را با استفاده از اینترنت و از طریق وبگاه های مختلف ممکن می سازد. این نوع از تجارت انواع مختلفی دارد که در این مقاله از سایت ایده نگاران ققنوس قصد داریم تا اطلاعات مفیدی را در این رابطه به شما عزیزان ارائه نماییم.

انواع تجارت الکترونیک

انواع تجارت الکترونیک

انواع تجارت الکترونیک

اگر بخواهیم به انواع تجارت الکتروینک اشاره نماییم باید به : تجارت به تجارت ، تجارت به مصرف کننده، مصرف کننده به تجارت، مصرف کننده به مصرف کننده اشاره نماییم. در ادامه به ارائه توضیح در رابطه با هر یک از آنان خواهیم پرداخت.

تجارت به تجارت (B2B) : در واقع تجارت به تجارت همانند دنیای واقعی است که در آن برخی از کارخانه ها محصولات خود را به توزیع کنندگان می سپارند و همچنین  برخی از این توزیع کنندگان نیز ، این محصولات را به سایر خرده فروشان تحویل و به فروش می رسانند. در واقع همانطور که از نام آن پیداست مخاطب این نوع تجارت عمده فروشان و خرده فروشان می باشند.

تجارت به مصرف کنندگان (B2C) : تجارت به مصرف کنندگان در واقع معنای اصلی تجارت الکترونیک می باشد.در این تجارت هیچ گونه واسطه ای وجود نخواهد داشت و مستقیما با یک کلیک هر فردی می تواند آنچه مایل است را خرید و درب منزل تحویل بگیرید.

مصرف کننده به مصرف کننده (C2C) : این نوع تجارت را می توان نوعی از تجارت الکترونیک دانست که مصرف کنندگان از طریق انواع تبلیغات ، انجمن ها و برخی از بازار ها دارند.

مصرف کننده به تجارت (C2B) : این نوع تجارت را بسیاری از فارغ التحصیلان امروزه با آن آشنا می باشند . در واقع مصرف کنندگان مایل به انجام پروژه ای توسط متخصصین می باشند که برای این مورد هر یک از شرکت ها ممکن است بودجه خاصی را پیشنهاد دهند. در نهایت فردی که پروژه را ارائه داده است (مصرف کننده) از بین کلیه مبالغ پیشنهادی ، مبلغ مورد نظر را انتخاب می نماید.

مزایای تجارت الکترونیک

مزایای تجارت الکترونیک

مزایای تجارت الکترونیک

مزایای تجارت الکتروینک موجب شده است که بسیاری از مخالفین را نیز قانع نماید که برخی از این مزایا به شرح زیر می باشد.

سهولت دسترسی

شما در محل کار ، در مهمانی ، در هر کجای دنیا ، در هر زمانی که مایل باشید، می توانید به راحتی و تنها با کلیک بر روی محصول مورد نظر تمامی محصولات مورد نیاز  خود را خریداری نمایید.

صرفه جویی در زمان

در گذشته شاید صرفه جویی در زمان محلی از اعراب نبود. زیرا بسیاری از ضروریات زندگی امروزه وجود نداشت. حقیقت این است که سبک زندگی در حال حاضر نسبت به گذشته تغییر یافته است و به همین دلیل برای انجام کارهای روزمره و همچنین انجام کلیه امور هر یک از افراد می توانند بدون صرف زمان در ترافیک، یا گشتن در بازار و مکان های مختلف ، به راحتی در کمترین زمان اقلام مورد نیاز خود را خریداری نمایند.

امکان مقایسه

در گذشته یکی از معایبی که به انواع تجارت الکترونیک گرفته می شد، در رابطه با عدم امکان مقایسه محصولات بود. اما امروزه این موضوع خوشبختانه به یکی از مزایای این نوع تجارت تبدیل شده است. به عنوان مثال شما با جستجوی قیمت ماشین لباسشویی در هر یک از موتورهای جستجوگر لیست متنوعی از محصولات را در برندهای مختلف و با قیمت های متفاوتی ملاحظه خواهید نمود که به راحتی می توانید در این مورد به مقایسه بپردازید.

محصولات متنوع

چنانچه در شهرهای بزرگ و کلان شهر ساکن می باشید با این موضوع به خوبی آشنا هستید و یا در صورتی که برای خرید به پایتخت استان های مختلف سفر کرده باشید ، به این موضوع برخورد کرده اید که در هر مکان شهر نوعی از محصول به فروش می رسد و همین مسئله موجب می شود که شما برای هر نوع از اجناسی که نیازمند می باشید، مسیرهای متفاوتی را طی نمایید. حسن بزرگی را که می توان برای تجارت الکترونیک به شمار آورد این است که شما با ورود به برخی از وب سایت ها ، می توانید به راحتی تمامی محصولات متنوع را مشاهده و خرید نمایید.

کمترین اشتباه در پرداخت

حتما شما نیز با این موضوع برخورد داشته اید که برخی از مواقع به هنگام خرید فروشنده در وارد کردن عدد برای پرداخت دچار اشتباه می شود و به همین دلیل مبالغ بالاتر و یا کمتری از آنچه خرید شماست را از حسابتان کم می کند. این مورد در خرید های اینترنتی به دلیل مشخص بودن قیمت محصولات  همچنین عدم دخالت انسان به حداقل ممکن کاهش می یابد.

معایب تجارت الکترونیک

معایب تجارت الکترونیک

معایب تجارت الکترونیک

قطعا انواع تجارت الکتروینک علاوه بر مزایا ، دارای معایبی نیز خواهد بود که در ادامه به صورت تیتر وار به هر یک از آنان اشاره خواهیم نمود.

عدم مشاهده محصول به صورت واقعی

یکی از معایبی که موجب می شود افراد مختلف از خرید های اینترنتی دست بکشند ، عدم اعتماد به عکس هایی که برای محصولات در سایت های مختلف قرار داده می شود. حقیقت این است که در برخی از مواقع رنگ ها و یا کیفیت محصولاتی که در سایت های مختلف وجود دارد ، با اصل محصولات بسیار متفاوت می باشد.

هزینه های ارسال

 هزینه های ارسال محصولات مختلف می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال چنانچه شما در شهرهای دور افتاده تری ساکن می باشید، این هزینه بسیار بالاتر خواهد رفت. در صورتی که به صورت واقعی می توانید این میزان هزینه را بسیار کاهش دهید.

عدم آشنایی با سایت های معتبر

متاسفانه بسیاری از افراد ممکن است در رابطه با اینکه سایت های معتبر چه نشانه هایی دارند اطلاع دقیق نداشته باشند . همچنین در رابطه با اعتماد به مدیر وب سایت مورد نظر برای خرید نیز مشکلاتی داشته باشند. به همین دلیل از این موضوع دست بکشند.

عدم ارتباط رو در رو

ارتباط رود در رو و بحث و گفتگو در رابطه با محصول  همچنین دیدار با فروشنده مورد نظر نیز ، از جمله مزایایی است که می توان برای خرید های واقعی دانست که در تجارت الکترونیک این امتیاز وجود نخواهد داشت.

نوشته های اخیر

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.

گواهی SSL چیست و تأثیر آن بر روی سئو وب سایت