تعریف استارت آپ و مراحل شکل گیری آن

استارت آپ چیست؟

استارت‌ آپ یکی از رایج‌ترین واژگان در دنیای تجارت و کسب و کار است. اگر شما هم جزو کسانی باشید که از انجام دادن کارهای روتین و تکراری روزانه خسته شده باشید حتما به فکر راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان افتاده‌ اید. این کسب و کار شخصی استارت آپ نام دارد و به کسب و کارهایی اطلاق می شود که نوپا و تازه کار هستند. در این مقاله از ققنوس قصد داریم مراحل شکل گیری یک استارت آپ را به شما عزیزان معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

مراحل شکل گیری استارت آپ

ایده اولین چیزی است که برای ایجاد استارت آپ نیاز است. اگر ایده نو و تازه ای برای راه اندازی یک کسب و کار داشته باشید، می توانید با هدف گذاری صحیح در مدت زمان کوتاه به موفقیت و درآمد خوبی برسید. ایده شما باید هدفی را در پیش بگیرد که یک مشکل را حل می کند. برای مثال اگر ایده تان ارائه خدمات فنی به مخاطبان است، می توانید با هدف قرار دادن نیاز افراد به تعمیرکار آبگرمکن، یک استارت آپ یا همان کسب و کار نوپا تشکیل دهید. به طور کلی استارت آپ ها مراحل زیر را برای رسیدن به شکل معمول یک کسب و کار خوب و سودده طی می کنند.

بررسی نیازهای مخاطبان

همان طور که گفتیم، مهم‌ترین قسمت راه اندازی یک استارت‌ آپ موفق و پربازده شناخت نیازهای مردم است. شناخت نیازهای مردم و ایده پردازی برای حل این نیازها اولین قدمی است که استارت آپ شما را به موفقیت می رساند.

طرح کوچکی از ایده تان را به مخاطبان ارائه دهید

پس از آنکه نیاز مخاطب را بررسی کرده و ایده مناسبی برای حل نیاز ارائه کردید، طرح مختصری از ایده تان را در جامعه ای کوچک اجرا کنید تا نتیجه آن را ببینید. در این حتماً مد نظر داشته باشید که افرادی که برای ارائه محصول یا خدمت تتن انتخاب می‌ کنید کاملاً ناشناس باشند تا نظر بدون زاویه به شما داده و بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. تجربه جامعه کوچکی که برگزیدید، دورنمایی از آینده محصول خود و تحلیلی از رفتار کاربر خواهد داد.

بین صاحبان استارت آپ توافق کنید

قبل از اینکه هرگونه قدمی در کسب و کار نوپای خود بردارید، ابتدا میان صاحبان استارت آپ به توافقات لازم برسید. جذب سرمایه گذار و انجام سایر اموری که در نهایت به کسب درآمد منجر می شوند، باید با توافق تمام شرکا و مدیران انجام شود.

جذب اسپانسر یا سرمایه‌ گذار

استارت آپ ها به کسب و کارهایی معروف هستند که در ابتدای کار منابع مالی کافی برای اداره آن ها وجود ندارد. به همین دلیل اگر منابع مالی کافی برای راه اندازی استارت ‌آپ خود و انجام ایده هایتان را ندارید بهتر است پس از آماده شدن نمونه اولیه و جذب تعدادی مشتری و مخاطب به دنبال سرمایه‌ گذارانی باشید که در قبال سرمایه شان، به دنبال درآمد در طولانی مدت هستند. جلسات توجیهی بهترین راه برای توافق با سرمایه گذاران است.

ارائه محصولات و خدمات

پس از انجام کارهای بالا و جذب یک سرمایه گذار خوب، حال نوبت به ارائه خدمات و محصولاتی است که بر اساس ایده شما و نیاز مخاطبان طراحی شده بودند. عرضه به بهترین شکل ممکن و به طوری که بتوان در همان ابتدا نظر مخاطبان را جلب کرد، قدمی بزرگ برای ادامه کار استارت آپ ها می باشد. البته در این مرحله عجله نکنید چرا که بسیاری از استارت آپ ها در این مرحله دچار شکست شده و نمی توانند محصولات یا خدمات خود را به خوبی ارائه دهند؛ در این هنگام باید صبر کنید تا شرایط لازم برای جذب مخاطبان ایجاد شود.

جذب کاربران با استفاده از روش های مختلف

پس از ارائه محصولات و خدمات تان، باید کاربران بیشتری را جذب کسب و کارتان کنید. اگر تعداد کاربران شما به حد کافی افزایش نیابد، امیدی به آینده استارت آپ شما نیست و نمی توانید به اهداف بلندمدت خود برسید. هرچقدر تعداد مخاطبان و کاربران شما بیشتر باشد، می توانید مشکلات سیستم را بهتر متوجه شده و استارت آپ موفق تری داشته باشید.

بررسی نتایج بدست آمده

اگر تمام مراحل بالا را با موفقیت پشت سر گذاشتید، حال نوبت آن است که نتایج بدست آمده را بررسی کنید. اینکه چه تعداد مخاطب با استارت آپ شما تعامل داشته و توانسته اید چه محصولات و خدماتی را با چه کیفتی به بازار ارائه کنید نیز بایستی جزو بررسی های شما باشد. دریافت نظرات از مشتریان و تجربه کاربری آن ها، به شما در حل مشکلات و رفع عیب و ایرادهای سیستم کمک زیادی می کند. اگر با شکست در استارت آپ تان مواجه شدید، ناامید نشده و با ارتقای خدمات و محصولات تان به آن ها ثابت کنید می توانید نیازهای آن ها را به بهترین شکل ممکن رفع نمایید.

رشد یا نابودی

در نهایت، یک کسب و کار استارت آپی یا مسیر رشد و پیشرفت خود را پیدا کرده و با افزایش مخاطبان خود تغییراتی که آینده بهتری برای شرکت ایجاد می نماید را اعمال می کند و یا با شکست روبرو شده و به اهدافی که از قبل تعین کرده بود نمی رسد. برای موفقیت در یک استارت آپ باید سعی کنید به صورت دوره ای و منظم، تغییرات و نتایج بدست آمده را رصد کنید تا از ایجاد هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری نمایید.

نوشته های توصیه شده

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.