اینترنت اشیاء؛ تحولی عظیم در زندگی روزمره انسان ها

اینترنت اشیاء عبارتی است که شاید بارها و بارها آن را شنیده باشید. IoT یا همان Internet of Things در حال حاضر یکی از پیشرفته ترین و به روز ترین تکنولوژی هایی است که در دنیای مدرن امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. زندگی روزمره انسان ها با گذر زمان دست خوش تغییرات زیادی شده است که اکثر این تغییرات برای راحتی بیشتر و سرعت بیشتر انجام کارها به وجود آمده اند.

یکی از تغییراتی که به واسطه پیشرفت علم و تکنولوژی وارد زندگی انسان ها شده و بسیار هم کاربردی و مفید می باشد اینترنت اشیاء است. اینترنت اشیاء مبحثی است که قطعا شیوه زندگی انسان ها را تحت تاثیر خود قرار داده و آن را بهبود می بخشد. اگر قصد دارید با اینترنت اشیاء و کاربردهای آن در زندگی انسان ها بیشتر آشنا شوید، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

اینترنت اشیاء یا همان IoT چیست؟

در سال ۱۹۹۹ شخصی به نام کوین اشتون با هدف اینکه روزی تمام اشیاء بی جان برای خود دارای هویت بوده و با اتصال به شبکه ای واحد به صورت خودکار کنترل شوند، ایده اینترنت اشیاء را مطرح کرد و امروز در سال ۲۰۲۰ و با گذشت ۲۱ سال از این موضوع شاهد پیشرفت بسیار زیادی در این مبحث هستیم. از ماشین های صنعتی گرفته تا وسایلی که در طول روز از آن استفاده می کنید، بسیاری از اینترنت اشیا استفاده کرده و با اتصال به شبکه اینترنت مدیریت می شوند.

اینترنت اشیاء در این موارد وظیفه جمع آوری داده های موجود و پردازش آن ها را در شبکه انجام داده تا فعالیت شیء موردنظر به بهترین شکل انجام شود. ساده ترین مثال برای اینترنت اشیاء، سیستم گرمایش و سرمایش یک ساختمان است که به وسیله اینترنت از راه دور کنترل می شود. در بسیاری از خانه ها وسایل دیگر مثل تلویزیون، چراغ ها، یخچال و لباسشویی از اینترنت اشیاء بهره مند بوده و صاحبان آن ها می توانند به وسیله تلفن همراه آن ها را کنترل نمایند.

مزایای استفاده از اینترنت اشیاء چیست؟

اگر در فضای فناوری اطلاعات فعالیت کرده باشید احتمالا متوجه می شوید که تمرکز زیادی روی مفهوم اینترنت اشیاء وجود دارد و خبرهای گوناگونی در این خصوص مطرح شده و بحث های مختلفی در مورد آن مطرح می شود. IoT فواید بسیار زیادی دارد و با تسهیل بخشیدن در کار انسان ها، زندگی را راحت تر کرده است. اگر بخواهیم به برخی مزایای آن اشاره کنیم، می توانیم موارد زیر را معرفی نماییم.

استفاده در تجهیزات پزشکی

بخش سلامت شاهد استفاده گسترده ای از اینترنت اشیاء است؛ به طوری که در بسیاری از دستگاه های پوشیدنی که افراد به منظور ارتقای سطح سلامت و همچنین اهداف ورزشی استفاده می کنند کاربرد داشته و با مراقبت از این افراد، سعی در کنترل هرچه دقیق تر سلامت شان دارد.

استفاده در مراکز تجاری

در فروشگاه ها و مراکز تجاری، مصرف کنندگان و فروشندگان هر دو از اینترنت اشیاء بهره می برند. چراکه خریدار می تواند از فضای فروشگاه و کالاهای درون آن مطلع شده و به وسیله سنسورهای مختلف حس حضور در فروشگاه را تجربه کند. به همین ترتیب فروشندگان نیز می توانند از میزان موجودی کالاهای خود مطلع شده و علاوه بر این امنیت فروشگاه خود را نیز افزایش داده و کسب و کارشان را رونق ببخشند.

اینترنت اشیاء در حمل و نقل

یکی از جدیدترین فناوری هایی که در ساخت خودروهای مدرن امروزی توسط کمپانی های بزرگ خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد، فناوری استفاده از GPS به منظور بررسی موقعیت مکانی خودرو و استفاده از آن در پایش جاده ها توسط پلیس و … است.

صنعت و کارخانه ها

بخش صنایع و تولید می تواند یکی از بخشهایی باشد که بالاترین نفع را از اینترنت اشیاء می برند. از آن جایی که بیشتر دستگاه های امروزی در کارخانه ها به صورت تمام اتوماتیک مشغول به کار هستند، اینترنت اشیا کمک می کند تا مدیریت و کنترل این دستگاه ها هرچه بهتر و آسان تر صورت پذیرد. همچنین با استفاده از اینترنت اشیاء در صورت بروز کوچکترین مشکل در هر بخشی اطلاع رسانی لازم به بخش مربوطه داده می شود و دیگر نگرانی بابت مشکلات احتمالی وجود نخواهد داشت.

استفاده از اینترنت اشیاء در خانه

همان طور که گفتیم، در خانه های هوشمند می توانید در سیستم گرمایش و سرمایش از اینترنت اشیاء بهره برده و به طور اتوماتیک دمای محیط را کنترل کنید. همچنین در بخش های دیگر مثل سیستم نورپردازی، ورود و خروج و … اینترنت اشیاء کاربرد دارد.

اینترنت اشیاء یا IoT کاربردهای دیگری نیز دارد که به طور تخصصی تر صورت می پذیرند. در مقالات آینده ققنوس به بررسی کاربردهای اینترنت اشیاء به طور مفصل تر خواهیم پرداخت. از این که تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم.

نوشته های اخیر

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.

چرا از وردپرس برای طراحی سایت استفاده کنیم؟دارک وب و دیپ وب؛ همه چیز درباره نقاط تاریک اینترنت