دارک وب و دیپ وب؛ همه چیز درباره نقاط تاریک اینترنت

دنیای اینترنت دنیای بی پایان و بسیار گسترده ای است که نهادها و سازمان های مختلفی در آن فعالیت می کنند. به طور کلی فعالیت افراد در فضای اینترنت به دو بخش قانونی و غیرقانونی تقسیم می شود. اغلب کاربران عادی به کمک موتورهای جست و جو و مرورگرهای عادی به سایت هایی دسترسی دارند که فعالیت آن ها به شکل قانونی صورت می پذیرد اما این تمام ماجرا نیست و در نیمه تاریک دنیای اینترنت، سایت هایی هستند که در بستری خوفناک به نام دیپ وب، به انجام فعالیت های غیرقانونی و بسیار مخرب می پردازند. در این مقاله از ققنوس سعی کرده ایم مفاهیم دارک وب و دیپ وب را تشریح و نوع فعالیت سایت هایی که در این بستر فعالیت می کنند را به شما عزیزان توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

دارک وب | Dark Web

تصور بسیاری از افراد این است که که اینترنت تنها همین شبکه های اجتماعی است که در آن ها فعالیت می کنند. شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و سایت های بزرگی همچون گوگل و آمازون تنها بخش کوچکی از دنیای مجازی و شبکه دیجیتال را تشکیل می دهند و سایت های دیگری هم وجود دارند که با اهداف خاصی ساخته شده و کاربران عادی که ما و شما هم جزو آن ها هستیم هیچ اطلاعی از فعالیت و اهداف این سایت ها نداریم. سایت هایی که در فضایی پنهان و به دور از چشمان دیگر افراد اقدام به انجام فعالیت های مخوف و اغلب غیرقانونی کرده که نمونه آن در سایت های عمومی که ما مشاهده می کنیم دیده نمی شود. این وب سایت ها دارک وب یا همان Dark Web نامیده می شوند. =

اگر بخواهیم به طور دقیق تر دارک وب را توضیح دهیم، بایستی بگوییم که دارک وب آن بخش تاریک و پنهان دنیای مجازی و شبکه اینترنت است که هیچ کاربر عادی به شکل معمول به آن دسترسی نداشته و اغلب سایت هایی که در این بستر فعالیت می کنند، غیرقانونی بوده و با اهدافی خارج از انسانیت و قانون ایجاد شده اند. مدیریت سایت هایی که در دارک وب وجود دارند به دست افرادی ناشناس است و ردیابی این افراد کار بسیار سخت و پیچیده ای است. بخش عظیمی از سایت های دارک وب توسط هکرها اداره شده و آن ها از طریق این بستر اقدام به انجام کارهای غیرقانونی می کنند. موضوعاتی همچون هک و سایبری، فروش موارد مخدر، قاچاق کالا، تروریست و فروش سلاح، تجارت انسان، آزار جنسی و … مواردی هستند که سایت های دارک وب آن ها را دنبال می کنند.

دیپ وب | Deep Web

اگر با مطالعه قسمت دارک وب شگفت زده شده اید، دانستن این موضوع که دارک وب تنها یک بخش کوچک از دیپ وب است حیرت زده خواهید شد. دیپ وب اصطلاحی است که برخی آن را با دارک وب اشتباه می گیرند در حالی که این دو مفهوم با یکدیگر همپوشانی دارند. یعنی دیپ وب بستری است که دارک وب ها در آن فعالیت می کنند و به طور کلی به ایمیل، نامه های اداری، اطلاعات بانکی، شبکه های سازمانی و دیتابیس‌ های خصوصی اشاره می کند که از دسترس کاربران عادی دور بوده و در موتورهای جست و جو نمی توان به آن ها دسترسی پیدا کرد. دیپ وب به عنوان یک مفهوم کلی بستری را نشان می دهد که تمام فعالیت های مخوف و غیرقانونی دنیای مجازی در آن انجام می شود.

تور یا Tor چیست؟

بیشتر کسانی که به کسب اطلاعات از دنیای دارک وب و دیپ وب علاقه مندند، کلمه تور یا Tor را شنیده اند. تور نرم افزاری می باشد که برای جلوگیری از شناسایی شدن (ناشناس ماندن) کاربران در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد که به وسیله آن می توان داده‌های کاربری همچون آدرس آی پی و موقعیت مکانی را پنهان کرد. مدیران سایت ها و کسانی که اقدام به تاسیس سایت های دارک وب و دیپ وب می کنند، از این نرم افزار استفاده کرده و در واقع برای مشاهده سایت هایی که در دارک وب قرار دارند می بایست از این نرم افزار استفاده نمایید. Tor نوعی رمزگذاری را ارائه می کند که به کمک آن اطلاعات کاربر مخفی شده و شخص می تواند به طور مخفیانه به جست و جو در دنیای اینترنت بپردازد.

جمع بندی

با فهم این موضوع که دنیای اینترنت تنها در سایت ها و موتورهای جست و جویی که ما می بینیم خلاصه نمی شود، پیشنهاد می کنیم هرگز سمت دارک وب، دیپ وب و سایت هایی که فعالیت آن ها در این بستر انجام می شود نروید؛ چرا که بسیاری از این سایت ها اطلاعات کاربران را به سرقت برده و برای آن ها مشکلات بسیاری را ایجاد می کند.

نوشته های اخیر

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.

اینترنت اشیاء؛ تحولی عظیم در زندگی روزمره انسان ها